Itt a jó idő, és sikeresen megszerezted álmaid MTB-jét (ha nem tetted volna még meg, akkor nézz szét a mountain bike-okkal kapcsolatban itt) Indulnál az első tekerésre, de motoszkál egy komoly kérdés a fejedben:
Sokan kérdezhetik maguktól kerékpározás előtt. Megannyi tényező szól amellett, hogy hordjuk a bukót biciklizés közben és pár elenyésző, ami azt mondja, hogy ne. Mi pár pontban összegyűjtöttük, hogy miért érdemes hordani. A végső döntés a tiétek!
Sose tudhatod!
Átlagos napnak tűnhet mikor elindulsz kerékpároddal és úgy döntesz nem viseled a fejed védelmére szóló fejvédőt. Lehet milliószor mentél ugyan azon az úton és biztos vagy benne, hogy nem történhet veled semmi, de nem tudhatod mikor fogsz megcsúszni vagy mikor fog kilépni eléd valaki. Ha már van bukónk akkor érdemes használni, főleg hosszabb tekeréseknél.
Elrontja hajam, bután nézek ki benne és még kényelmetlen is!
Legtöbben nem arra gondolnak, hogy egy lehetséges sérülést kerülhetnek el a sisak viselésével, hanem először az esztétikai problémáira figyelnek fel. Inkább hölgyeknél hallhatjuk a kifogást, hogy elrontja a hajam és nyomja a fejem, de a férfiak is hajlamosak a kifogás keresésre. Ma már nagyon jól szellőző, könnyű, könnyen állítható, dizájnos és nap ellen is védelmet nyújtó biciklis sisakokat lehet kapni és biztosra tudom állítani, hogy utána is tökéletes lesz az a haj.
Melyik sisakot vegyem meg?
Bukósisak vásárlásakor több típusú, formájú és funkciójú közül tudunk választani. Az elképesztő bukósisak választékban segítő mankók lehetnek a TestBike tesztjei. Nem muszáj egyből a legdrágábbat levenni a polcról mert az olcsó is már több mint a semmi. De ügyeljünk hogy használathoz megfelelőt hozunk ki a boltból. Vásárláskor vegyük figyelembe a méretét, kényelmét, állíthatóságát, anyagát és elhasználódási idejét amik általában fel vannak tüntetve a csomagoláson . Alkalmankénti városi cirkálásra és munkába menetelhez a bringánk típusához illő (monti, városi) egyszerűbb sisak az észszerű, viszont a hivatásos sztráda betyároknak, hidakon ugrálóknak és pálya kerékpározóknak már azért ajánlottabbak a speciális funkciókkal rendelkező kobakok.
Saját kárára tanul az ember.
Balesetek és a hibák ellenére is az utcán sétálva tízből csak egy-két emberen látok általában bukót, ami elég rossz arány ahhoz képest, hogy mennyi faktor vezethet egy szerencsétlenséghez. Személy szerint én is azon az állásponton voltam, hogy nem hordok egészen addig, amíg nem buktam egy átlagosnál nagyobbat. Így ma már kétszer is meggondolom, hogy otthon hagyjam-e a sisakot.
Persze nem erőltetem a fejvédők használatát csak egy csekély információ átadás és figyelem felkeltés a célom, mert mindenki eldöntheti magának, hogy hordja-e vagy sem. De mint tudjuk sok a figyelmetlen autós, így a veszély folyamatosan leselkedik.
Ha úgy döntünk, hogy rövidebb kiruccanásokkor nem is vesszük fel a fejvédőt, egy hosszabb útra mindenképpen legyen ott a kerékpáros kiegészítők között.
V.G.
Bartók Béla út 21
Telefon:+36 1 365-09-45Győri út 1
Telefon:+36 1 202-04-57